طراحی سایت
توصیه های ایمنی آتش نشانی در خصوص هفته استقبال از بهار

ضمن آرزوی توفیق و سلامتی برای شهروندان عزیز گرامی و فرا رسیدن فصل بهار و حلول ماه خیر و برکت و تلاقی آن با عید سعید نوروز که همواره مردم کشور عزیزمان جهت برگزاری مراسم عید نوروز و استقبال از بهار و گذراندن ایام تعطیلات نوروز نسبت به خانه تکانی ، و تدارک مسافرتهای نوروزی اقدام می نمایند لذا جهت برقراری ایمن در محیط خانه و خانواده و داشتن ایام خوش و سلامت توصیه های ایمنی ذیل ارائه میگردد:

 

توصیه های ایمنی در زمان خانه تکانی


۱. در زمان نظافت خانه خود و استفاده از نردبان و یا چهارپایه از سطح اتکایی با زمین آن کاملا مطمئن باشید و از نوع استاندارد و نردبان دو طرفه استفاه نمائید.
۲. از شستشو پرده ، کف آشپز خانه ، حمام و غیره که آلوده به مواد روغنی می باشند توسط مواد سریع الاشتعال (بنزین) جدا خودداری نمائید.
۳. از قرار دادن مواد شوینده مانند وایتکس ، جوهر نمک و غیره بر روی زمین و دسترس کودکان جدا خودداری نموده و در حد استاندارد از آن استفاده نمائید.
۴. در زمان پاک نمودن شیشه و پنجره های منزل احتیاط لازم را نموده و از رفتن بر روی نرده ها و یا قرنیزهای آن جدا خودداری نمائید.
۵. شسشوی لوازم برقی مانند لوستر - چراغ روشنایی و غیره قبل از قطع کامل برق بسیار خطرناک بوده و احتمال برق گرفتگی افراد را محتمل می سازد لذا اول برق وسیله برقی را قطع و سپس نسبت به پاکسازی آن قدام نمائید.
۶. در زمان جابجایی لوازم خانگی بلاخص اجاق گاز احتیاط لازم را نموده و کلیه اتصالات مربوط به گاز اعم از شهری و کپسول را توسط آب و صابون چک کرده و تا از عدم نشتی گاز مطمئن شوید ضمنا نسبت به تعویض به موقع شیلنگ های رابط گاز فرسوده اقدام نمائید.
۷. از ریختن مواد قابل اشتعال در چاه های فاضلاب ، دسشویی ، توالت و غیره جدا خودداری نموده بدلیل اینکه در اثر ریزش اینگونه مواد در محیط خانه احتمال انفجار و آتش سوزی بسیار محتمل می باشد.
۸. شارژ به موقع خاموش کننده دستی آتش نشانی موجود در محیط خانه شما می تواند کمک بسزائی در زمان آتش سوزی احتمالی به شما بنماید لذا توصیه میگردد نسبت به شارژ و آماده بکار بودن آن اقدام نمائید.
۹. از جابجایی لوازم و اثاثیه سنگین منزل بصورت فردی اجتناب نموده و در این مورد از کارگران حرفه ای و یا کار گروهی بهره گیری نمائید تا در ایام خوش نوروز دچار دیسک کمر و یا عوارض ناشی از آن نشوید.

توصیه های ایمنی به هنگام ترک منزل در ایام نوروز


۱. قبل از ترک منزل خود تمامی وسایل غیر ضروری الکتریکی را خاموش و در صورت امکان جریان برق آنان را از ناحیه فیوز مینیاتوری قطع نمائید.
۲. کلیه وسایل گرمازا اعم از گاز سوز و یا نفت سوز را خاموش نموده و شیر اصلی گاز را از ناحیه بعد از کنتور و یا سیلندر گاز کاملا ببندید.
۳. از بسته بودن شیرهای آب سرد و گرم منزل خود در زمان ترک منزل کاملا مطمئن شده و سپس محل را ترک نمائید.
۴. در صورت وجود نشتی در شبکه آب رسانی گرم و سرد منزل قبل از ترک منزل نسبت به رفع آن توسط متخصصین اهل فن اقدام نمائید.
۵. قبل از ترک منزل از بسته بودن درب ها و پنجره های خانه اطمینان کامل حاصل نموده و کلید خانه را به سرایدار و یا شخص قابل اطمینان خود بسپارید تا در هنگام وقوع حادثه احتمالی بتوان از آن استفاده نمود از قرار دادن هرگونه وسیله اضافی و یا اثاثیه منزل در بالکن منزل خودداری نموده بدلیل اینکه در اثر وزش باد احتمال سقوط اجسام بر روی عابرین و یا افراد متحمل میباشد و یا بر اثر افتادن مواد آتش زنه امکان آتش سوزی مویسر میباشد.
۶. از نگهداری ظروف مواد قابل اشتعال و یا کپسول گاز اضافی در محیط خانه جدا خودداری نموده و اینگونه وسایل را در خارج از محیط منزل در مکانی مناسب انتقال دهید.
۷. اسناد و مدارک مهم اساسی و لوازم با ارزش خود را در محلی امن و مناسب ، پیشنهادن در گاوصندوق منزل نگداری نمائید.
۸. در صورت امکان زمان ترک منزل خود را به کلانتری محل اطلاع داده تا ایمنی محل توسط عوامل نیروی انتظامی تامین گردد.

 

توصیه های ایمنی سفرهای نوروزی


۱. در صورت اینکه قصد سفر با مسافت طولانی و بین شهری را با وسیله شخصی خود دارید ، در مرحله اول نسبت به بازبینی خودرو خود از لحاض مکانیکی و برقی اقدام نموده و در صورت نواقص فنی احتمالی قبل از حرکت آنان را برطرف و سپس حرکت نمائید.
۲. از قرار دادن وسایل اضافه بر روی باربند خودرو پرهیز نموده و در صورت نیاز قبل از حرکت اثاثیه چیده شده بر روی باربند اتوموبیل را توسط طناب و چادر کاملا محار نموده به طوری که امکان سقوط اجسام از روی آن میسر نباشد.
۳. از سوار کردن افراد بیش از ظرفیت خودرو و یا پشت کامیونت و کامیون و صندوق عقب خودرو جدا خودداری نمائید.
۴. ار قرار دادن کپسول گاز اعم از 11 کیلویی ویا پیک نیکی و گالن های حاوی مواد سریع الاشتعال ( بنزین-نفت) در صندوق عقب خودرو پرهیز نموده و در صورت نیاز قبل از قرار دادن کپسول پیک نیکی شیرآلات آن را توسط آب و صابون آزمایش نموده و از سلامت و استاندارد بودن آن مطمئن شوید.
۵. همراه داشتن کیف کمک های اولیه و خاموش کننده آتش نشانی در خودرو شخصی می تواند کمک بسزایی به شما در زمان وقوع حریق و حادثه احتمالی نماید.
۶. وجود مواد غذایی انرژی زا و البسه گرم و پتو و زنجیر چرخ در خودروی شخصی شما با توجه به فصل و احتمال سرد شدن هوا ضروری میباشد.
۷. از روشن نمودن آتش در محیط باز و در نزدیکی علف های خشک و یا درختان در حین سفر خودداری نموده و جهت طبخ چای و یا گرم کردن غذا از اجاق هایی که قبلا توسط مسئولین پارک های جنگلی و غیره تدارک دیده شده است استفاده نمائید.
۸. در صورت بروز هرگونه تصادف و یا حادثه در جاده ها بین شهری در درجه اول وسیله نقلیه خود را به منتها الیه سمت راست جاده هدایت نموده و نسبت به قرار دادن علائم هشداری مانند مثلث خطر در فاصله 150 متری جهت هشدار به رانندگان در حال حرکت اقدام نمائید.
۹. در صورت بروز تصادف شدید که همراه با ریزش بنزین از خودرو میباشد در درجه اول جهت جلوگیری از آتش سوزی اقدام به خاموش نمودن موتور خودرو نموده و بست باطری آن را قطع نمائید.
۱۰. در صورت بروز آتش سوزی در خودرو ، ابتدا خونسردی خودرا حفظ نموده و سپس توسط خاموش کننده دستی آتش نشانی که همراه دارید طبق دستورا العمل حک شده بر روی آن نسبت به خاموش نمودن خودرو اقدام نمائید.
۱۱. جهت ایمنی خود و سرنشینان خودرو به هشدارهای پلیس راه توجه نموده و از سرعت زیاد پرهیز نمائید البته علائم هشداری جاده نیز کمک بسزایی به شما می نماید.
۱۲. در خاتمه با آرزوی توفیق روز افزون و سلامتی و نشاط برای شما و خانوادتان امیدواریم که با رعایت توصیه های ایمنی ارائه شده از سوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی سفر خوش و بی خطری را داشته و از تعطیلات نوروزی خود لذت برده باشید